Wyroby klinkierowe

Klinkier jest dziś jednym z najważniejszych surowców budowlanych. Chętnie decydują się na niego najwięksi inwestorzy funkcjonujący na rynku budowlanym, oprócz tego jest powszechnie stosowany w budownictwie jednorodzinnym. Uświadczymy go w świątyniach, na placach, ścieżkach rowerowych lub ścianach zewnętrznych domów. Z jakich jednak przyczyn cieszy się takim zainteresowaniem? Jakie zalety ma ten materiał? Dlaczego powinniśmy go wybrać?

Co to jest klinkier?

Klinkier to surowiec, który jest wytwarzany przez wypiekanie gliny w piecach o temperaturach przekraczających 1000 *C. W przeciwieństwie do wielu pozostałych tworzyw ceramicznych, klinkier ma jedynie spieczoną powierzchnię, pozbawiony jest zaś szkliwienia. Do wyrobu klinkieru używa się glin żelazistych oraz wapiennych.

Klinkier – dlaczego warto?

Technika wytwarzania klinkieru powoduje, że jest on wytrzymały na niesprzyjające zjawiska pogodowe – jego nasiąkliwość nieczęsto przekracza 6 procent. Produkty wykonane z klinkieru są całkowicie odporne na niskie temperatury. Oprócz tego są też odporne na pęknięcia, bez problemu znosząc także spore ciężary. Nie sposób nie wspomnieć też o interesującym wyglądzie opisywanego materiału – dostępny jest w setkach wersji barwnych, łatwo dopasujemy go do najróżniejszych stylów.

W jakich miejscach jest używany klinkier?

Klinkier, z uwagi na sporą wytrzymałość jest często stosowany do produkcji płyyt chodnikowych – coraz częściej uświadczymy się go na drogach dojazdowych oraz ścieżkach rowerowych. Odporność na mróz typowa dla produktów klinkierowych powoduje natomiast, iż są używane na elewacjach domów.