Wynajem rusztowań – jak wybrać najlepiej?

Rusztowania to kluczowe części wyposażenia ekip budowlanych. Umożliwiają łatwe dotarcie do najwyżej położonych części budynków, nie sprowadzając przy tym niebezpieczeństwa dla pracujących na wysokości osób. Dzięki nim remonty zabytkowych świątyń, domów wielorodzinnych oraz biurowców są znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Rusztowania są także wykorzystywane przez firmy parające się czyszczeniem okien oraz konserwacją sieci energetycznych. Używane są oprócz tego w przetwórstwie chemicznym. Obok rusztowań stacjonarnych stosowane są również rusztowania jezdne – pomocne zwłaszcza przy robotach obejmujących duże budynki.

Rusztowania stalowe oraz aluminiowe

Kiedyś rusztowania wykonywane były zazwyczaj z drewna. Podobne konstrukcje były co prawna lekkie, lecz niezbyt wytrzymałe, a to powodowało, że przy skończonym projekcie niezbędne były przynajmniej małe poprawki. Do teraz w Azji rusztowania robi się z pni bambusa. Obecnie najpopularniejszym rodzajem rusztowań są te wyprodukowane ze stali, która jest surowcem wytrzymałym, a przy tym stosunkowo lekkim. Znacznie lżejsze okazuje się aluminium, które stosuje się przede wszystkim do robienia rusztowań przesuwanych, gdyż muszą być jak najlżejsze.

O czym pamiętać przy wynajmie rusztowań?

Z uwagi na bezpieczeństwo ludzi pracujących na rusztowaniach, naprawdę istotne jest to, od której firmy je wynajmiemy. Warto stawiać zwłaszcza na ekipy z dobrą renomą oraz rekomendowane przez wcześniejszych kontrahentów. Dowiedzmy się także, czy konkretna ekipa oferuje poza tym złożenie oraz demontaż rusztowań – będzie to wszak zadanie, do którego niezbędne są duże kwalifikacje, a musimy wiedzieć, że bezpośrednio wpływa to na bezpieczeństwo przebywających na wysokości osób. Ceny wypożyczenia rusztowań są bardzo różne i wynikają z czasu wynajmu, wielkości konstrukcji oraz innych rzeczy.