Zaduch, grzyby na ścianach oraz zaparowane okna – właśnie tak objawia się niedziałająca wentylacja. Podobne objawy naprawdę często zauważają lokatorzy mieszkań, gdzie ostatnio wstawiono nowe okna – są teraz szczelne, a wilgoć i gazy nie mogą już wydostać się z pomieszczenia. Co więc zrobić, by zaprojektować najlepszą wentylację?
Jak działa wentylacja?
Jak większość z nas doskonale wie, wentylacja ma za zadanie wyprowadzenie z pomieszczenia zużytego powietrza oraz wtłoczenie w jego miejsce świeżego. Jest to bardzo istotne, gdyż w zużytym powietrzu nietrudno o szkodliwe bakterie, wirusy oraz pleśnie.
Jak wybrać parametry wentylacji?
Specjaliści uważają, iż ilość przepompowanego w ciągu sześćdziesięciu minut medium powinna odpowiadać wielkości pokoju. Warto również pamiętać, że wszyscy mieszkańcy zużywają w tym okresie blisko trzydzieści metrów sześciennych medium.
Części systemu wentylacji
Najważniejszymi podzespołami wszystkich podobnych systemów są kanały wentylacyjne, którymi medium dostaje się z dworu do naszego pomieszczenia. Istotną rolę odgrywa także nawiewniki – żeby wentylacja sprawnie działała, warto zamontować je 2 metry nad podłogą, ponieważ dzięki temu zimne powietrze będzie mogło połączyć się z medium wcześniej ocieplonym.
Jak oszczędzić energię z wentylacji?
Rozwiązaniem, które daje szansę zaoszczędzić część ciepła z wydalanego z domu powietrza okazuje się wymiennik. Jak dużo można dzięki takiemu urządzeniu odzyskać? Wpływ na to ma jego budowa i pogoda na zewnątrz – droższe rekuperatory mają bowiem większe możliwości.