W jakim celu wykonuje się badania geotechniczne?

Badania geotechniczne okazują się niezastąpione w czasie planowania wnoszenia obiektu. Dzięki informacjom, które za ich pomocą uzyskamy, zwykle jesteśmy w stanie ustrzec się różnych problemów. Których? Przede wszystkim tych, jakie wynikają z zawartości wody w gruncie. Badania geotechniczne mówią nam, czy w gruncie na konkretnej działce znajdują się wody gruntowe – znacznie komplikują one wybudowanie piwnicy, zatem takie badanie umożliwi wycofanie się z tego rozwiązania i oszczędzenie sporych kwot. Badania geotechniczne powiedzą nam także, czy powinniśmy postarać się o wydajne odprowadzenie wilgoci, żeby uniknąć problemów wiążących się z zaleganiem wilgoci w wyniku braku przepuszczalności gleby.

Waga badań geotechnicznych

Badania geotechniczne opierają się na zaczerpnięciu fragmentów ziemi z różnych głębokości. Można pobrać je zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem odwiertów. Ostatnia metoda wykorzystywana jest przede wszystkim w celu pobrania fragmentów z większych głębokości lub w ziemi o dużej nieprzepuszczalności. Warto wiedzieć, że im wyższa będzie liczba otworów, tym bardziej miarodajne rezultaty przyniosą badania geologiczne. Po pobraniu próbek powinny one trafić do laboratorium, gdzie geolog przebada je pod kątem obecności wilgoci, a także pozostałych związków oraz minerałów.

Badania geotechniczne – kto je wykona?

Jak wiemy, rezultaty badań geotechnicznych będą naprawdę istotne – rzutują na bezpieczeństwo inwestycji oraz wielkość wiążących się z nią kosztów. Należy więc powierzyć ich przeprowadzenie sprawdzonemu geologowi. Jak jednak go wybrać? Świetnym wyjściem będzie powierzenie badań geotechnicznych geologowi posiadającemu odpowiednie certyfikaty – gwarantują one, że wyniki badań geotechnicznych okażą się miarodajne, zaś my na ich podstawie bez obaw będziemy w stanie rozpocząć budowę i ustrzec się zbędnych kosztów.