Programowanie numeryczne zdecydowanie usprawniło obróbkę skrawaniem. Dzięki opisywanej technologii osiągalne stało się szybkie i dokładne przygotowanie różnych elementów przy zastosowaniu urządzeń takich jak tokarki czy frezarki. Dla klientów najistotniejsze jest jednak to, że razem z nastaniem ery CNC mnóstwo produktów zrobionych ze stali stało się tańsze – obniżyły się bowiem koszty produkcji. Dzisiejsze CNC korzysta z wielu rodzajów maszyn, dzięki którym możliwe jest wyprodukowanie dowolnych kształtów. Co istotne, maszyny CNC bywają stosowane do cięcia wszystkich materiałów – również tych najbardziej twardych. Jakie jednak obrabiarki najczęściej wykorzystują operatorzy CNC? Co szczególnie wpływa na pracę maszyn CNC?
Układ sterowania CNC – przykłady użycia
Najpopularniejszym typem maszyn CNC są frezarki, a wiec obrabiarki skrawające, które umożliwiają przycinanie stalowych elementów we wszystkie formy. Poza tym chętnie stosowane są także tokarki (maszyny ścierające), które umożliwiają wyprodukowanie różnego rodzaju walców oraz prętów. Przy skomplikowanych elementach wykorzystywane są również elektrodrążarki – dzięki wyzyskaniu erozji elektrycznej umożliwiają m. in. produkcję matryc czy stempli.
Co jest najistotniejsze przy wyborze układu sterowania CNC??
Na sprawność pracy obrabiarek rzutuje przede wszystkim to, jaki układ sterowania CNC jest w nich zamontowany. Wybierając firmę, jaka zaprogramuje dla nas maszynę, powinniśmy zatem dowiedzieć się, co sądzą o jej pomocy poprzedni kontrahenci. Nie bez znaczenia jest też to, jak przebiega współpraca z producentem programu – nie zapominajmy bowiem, iż powinien on zostać w stu procentach dostosowany do oczekiwań danego zakładu. Trafionym rozwiązaniem okaże się również umowa z firmą proponującą kupno licencji już po okresie testowym opracowanego układu oraz wskazaniu do niego możliwych usprawnień.