Szalunki – ich zastosowanie i sposób wykonania

Dowiedz się więcej o szalunkach Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma mająca charakter tymczasowy, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna cechującego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale takie działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo dokładnie tak również nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje pożądaną formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Z pomocą szalunków można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje wypełniony odpowiednio dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zwiąże. Zazwyczaj potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu kolumn ogrodzeń oraz sufitów żelbetowych. Cechują się więc naprawdę dużym zastosowaniem, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie elementy konieczne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Wymagane są również profesjonalne dźwigary oraz podpory. Nieraz zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu zakładom budowlanym dźwigarów, mocowań, a także sklejki.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]