Sklep z pompami próżniowymi

Pompy próżniowe to maszyny, za pomocą których mamy możliwość usunąć powietrze z pewnych przestrzeni. Chętnie korzysta się z nich w najróżniejszych dziedzinach przemysłu, a ich producenci opracowali dotąd wiele rodzajów, z których każdy ma trochę odmienne zastosowania. W jaki sposób dokładnie pracują? Gdzie najłatwiej są używane pompy próżniowe?

Działanie pomp próżniowych

Pompy próżniowe by wypompować gaz z określonej przestrzeni generują podciśnienie. Pojedyncze urządzenia różnią się między sobą efektywnością, którą mierzy się ilością medium, którą mogą w danym okresie wypompować. Ważne jest także maksymalne ciśnienie, które mogą wyprodukować.

Pompy próżniowe – jakie typy wyróżniamy?

Z uwagi na mnogość przykładów ich wykorzystania, powstało wiele rodzajów ssaw. Zwykle wytwarzane są pompy próżniowe objętościowe, molekularne, jonowe i adsorpcyjne. Niewiele rzadziej używane są zaś pompy tłokowe lub membranowe.

Gdzie działają pompy próżniowe?

Najpopularniejszym przykładem wykorzystania pomp próżniowych okazują się systemy klimatyzacyjne, w których nie tylko są jednym z kluczowych elementów ich konstrukcji, ale również wykorzystywane są podczas ich naprawy. Pompy próżniowe wykorzystuje się również w przemyśle drukarskim, w sprzęcie szpitalnym lub przetwórstwie plastików. Niezwykle często wykorzystywane są również w mleczarstwie, gdzie pełną funkcję istotnej części systemów do udoju. Powinniśmy również zaznaczyć, iż ssawy bywają kluczową częścią zaopatrzenia centrów badawczych.