Tworzą w mieszkaniu cudowny nastrój, a poza tym są idealnymi źródłami ciepła – zwłaszcza, jeśli uzupełniają centralne ogrzewanie. Nic zatem zaskakującego, że właściciele domów z roku na rok chętniej decydują się na montaż kominka – zwłaszcza, że w katalogach największych firm czekają na nas modele, które banalnie łatwo dopasujemy do wystroju każdego wnętrza. Jak więc wybierać kominki?O czym powinniśmy pamiętać?
Niezamknięte palenisko w kominkach
Podobne kominki są niezastąpione, gdy zależy nam na stworzeniu nastroju – nic przecież nie będzie lepsze od bezpośredniej styczności z płomieniami lub dźwięków płonącego polana. Niestety, z najróżniejszych typów kominków, propozycje z otwartym paleniskiem nie wypadają dobrze kiedy mowa o efektywności – wykorzystują jedynie 20 procent energii.
Wsad z żeliwa w kominkach
Bywają trochę droższe od przedstawionych w poprzednim akapicie kominków, nie pozwalają również całkowicie nacieszyć się ogniem, bowiem ognisko przysłonięte jest ognioodporną szybą. Są natomiast bardziej opłacalnym wyjściem dla klientów, którzy cenią sobie wydajność – wszak wykorzystanie energii wynosi w ich przypadku nawet 80% – dzięki płaszczowi z żeliwa jest ona przechowywana, a potem stopniowo oddawana.
Kominki do centralnego ogrzewania
Kominki z systemem wodnym to idealne uzupełnienie systemu CO – woda jest w nich podgrzana do wysokiej temperatury, a następnie skierowana do grzejników. Takie kominki można użyć również w celu podgrzania wody użytkowej, przez co są jednym z najoszczędniejszych urządzeń.