Ściana fundamentowa i jej hydroizolacja

Każdy budynek wykonany jest z kilku typów ścian. Do tych o wielkim znaczeniu bez wątpienia wlicza się ściana fundamentowa, która zazwyczaj nazywana jest po prostu fundamentem. Fundament stanowi podwalinę obiektu budowlanego. To on przejmuje pojawiające się obciążenia, po czym przenosi je na warstwę gruntu. Dzięki temu cała konstrukcja nieruchomości cechuje się stabilnością. Rolą ściany fundamentowej jest więc połączenie w sposób jak najbardziej stabilny struktury domu z gruntem. Nie trudno w związku z tym domyśleć się, że ściana tego typu musi zostać właściwie wykonana.

Ściana fundamentowa – wysokiej jakości metody hydroizolacji

By ściana fundamentowa cechowała się trwałością i właściwie spełniała swoją rolę, musi być właściwie chroniona przed wpływem wilgoci. Trzeba pamiętać, że wielu inwestorów, architektów, a nawet wykonawców robót budowlanych nie posiada wystarczającej wiedzy, która pozwala na dopasowanie prawidłowej metody hydroizolacji. Stosowanie źle dobranych materiałów hydroizolacyjnych oraz nieprawidłowo dobrany budulec sprawiają, że ściana fundamentowa może nie być odporna na wpływ wody. A wówczas pojawić mogą się poważne problemy.

Ściana fundamentowa – zasady wykonania oraz doskonały materiał

Świetnym materiałem do wykonania ściany fundamentowej okazuje się być beton. Sprawdza się on zwłaszcza tam, gdzie poziom wód w gruncie jest dość wysoki. Na materiale takiego typu z powodzeniem można wykonać naprawdę dobrze działającą hydroizolację. Trzeba jednak wiedzieć, że jeżeli w ścianie zrobiono łączenie fug, to miejsca te muszą zostać zabezpieczone w wyjątkowy sposób. Wynika to z tego, że miejsca te są słabe i to na ogół właśnie przez nie przesiąka woda gruntowa, powodując uszkodzenie ściany. Dość słabym materiałem, z którego wykonać można ściany fundamentowe okazuje się być z kolei czerwona cegła. Ten budulec wilgoć penetruje bardzo łatwo. Co więcej, woda wspina się w górę ściany, wywołując takie uszkodzenia, jak puchnięcie, aż wreszcie odpadanie tynku. Do tego dochodzą brzydkie zacieki. Dlatego realizację hydroizolacji ściany fundamentowej najrozsądniej jest powierzyć mającej duże doświadczenie firmie.