Rolety wewnętrzne – jakie zamówić do domu

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, Polacy przywykli do przesłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale także pozwala to decydować o ilości promieni słonecznych docierających do mieszkania. Najczęściej do zakrywania okien używamy firanek i zasłon, ale w ostatnich latach często decydujemy się na rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie rolety wewnętrzne dostaniemy w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych dostępny jest bogaty wybór różnych typów rolet: zaciemniających, rzymskich, ściennych lub okiennych. W wielu z nich dostaniemy również wszelkie potrzebne dodatki, takie jak wsporniki ścienne i sufitowe, rozety, kółka z żabkami oraz karnisze metalowe. W jednym miejscu jesteśmy w stanie złożyć pełen zestaw konieczny do instalacji rolet. A to, które rolety wybierzemy, będzie już zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby robić przemyślane zakupy. Na przykład, rolety rzymskie dobrze wyglądają na niedużych oknach, jednak nie poleca się ich osobom cierpiącym na alergię. Na roletach rzymskich dość łatwo osiadają drobinki kurzu, ponieważ robione są one z tkanin firanowych i zasłonowych.

Rolety dzień i noc – promienie słoneczne pod Twoją kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do pokoju posłużą rolety dzień-noc. Sprawdzą się prawie we wszystkich pomieszczeniach: w pokoju dziecięcym, biurze, salonie, a także w łazience. Te rolety mają przemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ważne, regulacja odbywa się bez konieczności podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei rozpowszechnione rolety zaciemniające dają całkowite zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z materiału nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – jak wymierzyć

Okna nie zawsze mają standardowe wymiary i okazać się może, że rolety w rozmiarach proponowanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, żeby dobrze zmierzyć rozmiar okien, ponieważ źle dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji, poza tym będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli więc brak nam doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonaliście.