Remont okien zabytkowych? O tym pamiętaj

Jeśli potrzebujesz okien zabytkowych, odwiedź tę stronę

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się dużo lepiej niż te wykonywane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich cenę w znacznym stopniu rzutuje także wiek. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z wykorzystaniem dostępnych w sklepach materiałów. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są też otwierane od góry, a to sprawia, iż niezbędne stają się lufciki, z użyciem których możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, jaki posiada mnóstwo plusów, jednak potrzebuje częstej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych umiejętności – taki typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najlepsi stolarze nie mogą serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w innym razie mogą otrzymać dotkliwe kary.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]