Cegła to jeden z najpopularniejszych surowców w budownictwie. O jej zaletach niektórzy potrafią mówić godzinami – jest stosunkowo tania, bardzo odporna oraz gwarantuje świetną izolację pomieszczeń. Sporo obecnie wytwarzanych cegieł jest produkowanych przez maszyny. Dużo zmniejsza to ich koszty, ale powoduje także, iż wszystkie sztuki wyglądają identycznie. To zaś nie zawsze podoba się entuzjastom nietypowych pomysłów – nie może więc dziwić, że od niedawna coraz większa jest popularność cegieł ręcznie formowanych.
Cegła ręcznie formowana – walory wizualne
Powodem, dla którego cegła ręcznie formowana jest coraz częściej kupowana okazuje się przede wszystkim wygląd. Dzięki temu, że każda cegła została wyprodukowana przez człowieka, każda prezentuje się całkowicie inaczej, co spodoba się tym, którym na sercu leży niebanalność. Cegły ręcznie formowane są zazwyczaj wytwarzane z gliny lessowej, którą wyróżnia ciekawszy odcień niż w przypadku gliny iłowej – od wiśniowego aż po pomarańcz.
Pozostałe dobre strony cegły ręcznie formowanej
Cegła ręcznie formowana jest oprócz tego niezwykle odporna – jeśli o to chodzi, wypada lepiej niż przemysłowo wytwarzane cegły z dolnej półki. Efektywniej też izoluje wnętrze mieszkaniu, zapewniając komfortowe temperatury o każdej porze roku. Cegła ręcznie formowana to również doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie dokucza nam wysoka wilgotność – jest to surowiec bardzo chłonny, więc potrafi wchłonąć nawet jedną dziesiątą wilgoci z pomieszczenia. Na koniec warto wspomnieć, że cegła ręcznie formowana nie jest znacznie droższa od produktów wytwarzanych maszynowo.