Projekty domów góralskich – domy drewniane w tradycyjnym stylu

Sprawdź, kto przygotuje dla Ciebie projekty domów góralskich

Architektura góralska charakterystyczna jest dla okolic Tatr. Pojawiła się w połowie XIX wieku. Od samego początku wzbudzała zachwyt oraz wielkie zainteresowanie. Nie inaczej jest teraz, ponieważ nie brakuje osób, które stawiają na budowę domów drewnianych. Największą popularnością cieszą się te z bali, które doskonale sprawdzają się w roli zarówno domów całorocznych, jak i sezonowych.

Projekty domów góralskich – z jakiego powodu domy wybudowane z drewna są tak popularne?

Domy wykonywane z drewna cieszą się dzisiaj wielką popularnością. W znacznej mierze wynika ona z niezwykłej urody tego rodzaju nieruchomości. Wzbudzają zachwyt precyzją wykonania. Drewno to materiał nadzwyczajnej urody. Jeśli pod uwagę weźmie się tą cechę, nie dorówna mu żaden inny surowiec, z którego buduje się dom. Do tego domy te charakteryzują się specyficznym mikroklimatem, który w sposób niezwykle korzystny wpływa na nasz organizm. To właśnie z tego powodu domy wykonane z drewna polecane są głównie osobom cierpiącym na alergię, astmę i innego rodzaju problemy z układem oddechowym. A jak wyglądają domy góralskie wzniesione w tradycyjnym stylu? Cechą wyróżniającą jest między innymi dwuokapowy dach. Doskonale jest, jeśli pokryty jest on gontem. Ze względu jednak na wysokie ceny takiego materiału, osoby wybierające dom w tradycyjnym stylu góralskim na ogół decydują się na inny rodzaj krycia. Następną cechą są okna mające mały rozmiar oraz wysoka, wykonana z kamienia podmurówka. Ganek, weranda czy taras to także elementy charakterystyczne dla domów w klasycznym stylu podhalańskim. Początkowo styl góralski charakteryzował się jeszcze licznie umieszczanymi zdobieniami. Na początku minionego stulecia zaczęto jednak stosować je coraz rzadziej.

Projekty domów góralskich – zdecyduj się na pomoc fachowca

Stawiając na dom w klasycznym stylu góralskim, warto postawić na usługi architekta, który specjalizuje się w tworzeniu projektów budynków właśnie w tym stylu. Tylko wówczas można mieć pewność, że projekt zostanie zrealizowany odpowiednio, a wszystkie typowe elementy tradycyjnego stylu zostaną zachowane.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]