Projekty domów energooszczędnych – by rachunki za ogrzewanie były mniejsze

Dowiedz się wszystkiego o projektach domów energooszczędnych

Od kilku lat coraz więcej uwagi poświęca się oszczędzaniu energii. Doskonale wiemy już, iż mnóstwo źródeł energii jest zalicza się do nieodnawialnych, co nakłada na nas obowiązek ograniczenia ich zużycia. Z kolei zmniejszone zużycie energii w każdym przypadku oznacza mniejsze rachunki. Właśnie z tego powodu zrodziła się idea domów energooszczędnych, które obecnie cieszą się wielką popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy nieruchomość może być uznana za energooszczędną?

Najważniejszym elementem w przypadku domów energooszczędnych jest rozmiar – im dom mniejszy, tym mniejsze będzie generował straty ciepła. Z jakiego powodu tak jest? Wszystko wynika z powierzchni przegród, które musi pokonać ciepło. Jeżeli zależy nam na tym, by koszty ogrzewania nie były bardzo wysokie, koniecznie trzeba zdecydować się na dom o niewielkiej powierzchni. Nie należy jednak zapominać, że powierzchnia przegród zależna jest również od kształtu domu. I tutaj zasada jest niezwykle prosta – im bardziej zwarta jest bryła domu, tym bardziej jest on energooszczędny. Wpływ na straty ciepła mają także okna. W domach energooszczędnych nie wolno umieszczać bardzo dużych tafli, które ciągną się od podłogi aż do samego sufitu. Okna są bowiem zawsze potencjalnymi punktami, przez które dochodzi do strat ciepła. Takie ogromne okna można wykorzystywać wyłącznie od strony południowej, która jest silnie nasłoneczniona. Niedopuszczalne jest w domach energooszczędnych wykorzystywanie dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie chciałyby jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, powinny zdecydować się na te, których standardowy parametr przenikania ciepła ma niską wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy wykonane z drewna gwarantują mniejsze zużycie energii?

Domy wykonane z drewna też mogą być domami określanymi jako energooszczędne. Wszystko uzależnione jest wszak od zaprezentowanych wyżej elementów. Decydując się na odpowiedni rozmiar, odpowiednią bryłę nieruchomości oraz poprawnie rozmieszczone okna, można być pewnym, że straty ciepła będą na poziomie zadowalającym.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]