Rusztowanie jest elementem niezbędnym podczas budowania nieruchomości. Dzięki niej powstają nowe budowle, a stare są remontowane. Przekonajmy się zatem, jak zbudowane są rusztowania i w jakich przypadkach konieczne jest ich użycie.
Wynajem rusztowań – rusztowania systemowe, rurowo-złączkowe
Wyróżniamy wiele rodzajów rusztowań – np. ramowe, przejezdne, systemowe, rurowo-złączkowe. Ich podstawę stanowią aluminiowe słupy nośne, które połączone są poziomymi żerdziami. Aby rusztowanie zapewniało bezpieczeństwo i funkcjonalność, nieodzowne są także komponenty takie jak usztywnienie rusztowania, złącza obrotowe i poręcze. Na tak wykonanej konstrukcji montuje się stalowe pomosty. Rusztowania wykonywane są z rozmaitych stopów metalu oraz mają zróżnicowane przeznaczenie. Najczęściej używane są w budownictwie, przy ich użyciu wykonywane są na przykład prace spawalnicze czy malarskie. Powszechnie używane są do renowacji nieruchomości – kościołów, estrad, bloków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej. Spotykane są w przemyśle energetycznym, przydają się także do konserwacji wież czy trybun. Poszczególne moduły rusztowania wyprodukowane są z elementów aluminiowych i stali.
Wynajem rusztowań – jak regulują to przepisy prawne
Na każdej budowie najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie zapominajmy, że określenie „rusztowanie” jest uregulowane polskim prawem – nakazują to normy BHP. Jeśli zatem planujemy budowę, najlepiej zlecić to profesjonalnym firmom, które świadczą wynajem rusztowań. W takiej sytuacji mamy pewność, że konstrukcja będzie bezpieczna i stabilna. Montaż powinna wykonywać osoba fachowo przeszkolona. Na rynku funkcjonują firmy wypożyczające, montujące i demontujące rusztowania. Cena usługi jest ustalana z klientem i zależna od ilości modułów, czasu dzierżawy oraz wykonanych robót montażowych.