Okna ze szprosami – czym się wyróżniają?

Podróżując po Polsce, można zauważyć, że w dużej części domów znajdują się okna z szczeblinami. Szczebliny określa się także szprosami. Taki typ okien znany jest od bardzo dawna. Dzisiaj okna te odzyskują popularność.

Jaką funkcję pełnią okna ze szprosami?

W ciągu wielu lat ich funkcja istotnie się zmieniła. Lata temu nie istniała możliwość wyprodukowania dużych tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, dzieląc je przy tym na kilka pól. Charakterystyczną cechą szczeblin są wręby, które służą do mocowania szyb. Obecnie montuje się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że zachwycają swoim wyglądem. Rzecz jasna szprosy nadal mogą spełniać funkcję praktyczną. Można je wykorzystać, by wzmocnić konstrukcję okien, których cechą charakterystyczną są duże przeszklenia. Dzieląc szybę na mniejsze pola, szprosy sprawiają, że okno jest bardziej sztywne.

Okna ze szprosami: rodzaje i materiały do produkcji

Producenci okien mają obecnie do zaoferowania okna z kilkoma odmianami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak ulokowanymi szprosami można myć bez żadnych problemów. Są montowane na stałe, mogą być w różnym kolorze;
– konstrukcyjne: nawiązują najmocniej do szprosów stosowanych wiele lat temu. Okna z takimi szprosami montuje się w zabytkowych obiektach. Oczywiście mogą być montowane także w nowych, jeżeli stylem imitują chociażby szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów proponuje tylko jeden polski producent. Jego nazwa to nawiązanie do Ojcowskiego Parku Narodowego. Produkuje się je z materiałów tego samego typu co ramy okienne. Jeżeli więc rama okienna wykonana została z drewna, również szprosy są drewniane. Stosuje się również aluminium, PCV, a nawet włókna szklane.
Szprosy zrobione z naturalnego drewna prezentują się (naszym zdaniem) najładniej. Dzielące okna na pola szprosy przywodzą na myśl szlacheckie dworki, ale korzystnie wyglądają również w bardzo dużych i nowoczesnych przeszkleniach.