Czasy trudności z drogami w naszym kraju szczęśliwie już się skończyły, a my mamy szansę poruszać się po coraz lepiej utrzymanych jezdniach. W ogromnej mierze jest to niewątpliwie efekt dobrego wykonawstwa, ale najważniejsze okazują się surowce, z jakich dziś robi się drogi. W odróżnieniu od tych stosowanych przed laty, współczesne surowce nawet po dekadach zachowują swoje zalety, zdając egzamin we wszystkich warunkach. Jakie więc materiały najchętniej wykorzystują aktualnie budowniczy dróg?
Drogi z nawierzchnią Safegrip
W charakterze wierzchniej warstwy dróg inżynierzy wykorzystują obecnie nowoczesne surowce, które często nie są tradycyjnym asfaltem. Jedną z nich jest Safegrip, który odgrywa dwie funkcje – jest wierzchnią warstwą, a przy tym oddziela głębsze poziomy od opadów. Jego położenie nie sprawia najmniejszych trudności i nie wiąże się z koniecznością wykorzystania wysokiej temperatury. Z uwagi na to, że nie pęka, jest stosowany w najróżniejszych miejscach – od ścieżki rowerowej aż po główne jezdnie.
Drogi piaszczyste – czym je utwardzić?
Przy budowaniu ścieżek rowerowych poza miastem czy ścieżek parkowych bitumiczna niewierzchnia nie zawsze zdaje egzamin, bo ciężko dopasować ją wizualnie do zielonej okolicy. Szczęśliwie istnieją techniki, które umożliwiają ich umocnienie. Najskuteczniejszą wśród nich jest Stabicol CE, który po rozpyleniu z wodą utwardza ziemię i zapobiega jej rozsypywaniu. Jest to jednocześnie technika całkowicie bezpieczna, zaś ziemię możemy później zastosować ponownie.