Montaż rusztowań – kiedy stosuje się rusztowania

Chyba każdy z nas chociaż kilka razy w życiu widział rusztowania. Te ciekawe konstrukcje stosuje się powszechnie na placu budowy. Ich zastosowanie sprawia, że możliwe jest wykonywanie prac na dużych wysokościach bez narażania swojego zdrowia i życia. Z jakich części składają się rusztowania? Gdzie dokładnie są stosowane?

Montaż rusztowań: budowa i przykłady ich wykorzystania

Rusztowania składają się ze słupów nośnych o przebiegu pionowym oraz żerdzi poziomych, które są mocno przymocowane do słupów nośnych. Mogą być przybite, przykręcone lub przywiązane. Na żerdziach układa się pomosty. W rusztowaniach, których konstrukcja jest bardzo prosta w roli pomostu wykorzystywana jest najczęściej zwykła deska. W wypadku tych nowoczesnych rusztowań, pomost robiony jest z metalowych prefabrykatów o niewielkiej wadze. Jeszcze jakiś czas temu dostępne były powszechnie rusztowania wykonane z rur stalowych. Charakteryzowały się one jednak nadzwyczaj dużą wagą. Obecnie rusztowania są na ogół zrobione z aluminium. Jest ono lżejsze, a równocześnie jest naprawdę bardzo mocne. Rusztowania wykorzystuje się głównie w budownictwie. Powszechnie spotykane są rusztowania elewacyjne, które wykorzystywane są podczas prac modernizacyjnych budynków użyteczności publicznej, zabytków i świątyń. Obecnie rusztowania stosuje jednak także przemysł chemiczny i energetyczny.

Montaż rusztowań: pomoc fachowej firmy

Gdy potrzebne jest rusztowanie, można skorzystać z usług firmy, która tego rodzaju konstrukcje wynajmuje. Zazwyczaj wykonuje ona też montaż, a następnie demontaż rusztowania. Cena za tego rodzaju usługi zawsze wyliczana jest indywidualnie. Wpływ na nią ma na przykład metraż rusztowania, czas, na jaki planujemy je wynająć oraz to, czy mają zostać przeprowadzone prace montażowe i demontażowe.