Klinkier elewacyjny – łatwa i trwała ozdoba budynków

Klinkier to rodzaj cegły ozdobnej, która może być umieszczana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego główne cechy i dlaczego jest obecnie tak szeroko wykorzystywana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła ozdobna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończeniowy mieszkań i domów – mogą być użyte m.in. jako cegła na komin czy wewnętrzne płytki elewacyjne. Klinkier jest stosowany również na naroża, cokoły, podokienniki, a także inne części budynków i doskonale zdaje egzamin zarówno w przypadku domów wzniesionych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo estetycznie i jest niepodatna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – śnieg, niską temperaturę, promieniowanie słoneczne czy deszcz. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc przez lata w znakomitym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne posiadają jeszcze inne atuty – użycie naturalnego materiału powoduje, iż są one antyalergiczne i odporne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz elewacja z klinkieru

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła ozdobna nada budynkowi wyjątkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja zaakcentuje styl, w jakim utrzymane są pomieszczenia – doskonale nada się do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Wysokiej jakości płytki z cegły można nabyć w licznych sklepach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.