Jak uniknąć problemów przy zakładaniu paneli podłogowych?

Panele podłogowe są często wybierane przez naszych rodaków. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać – szczególnie, kiedy przypomnimy sobie ich wszystkie zalety. Panele podłogowe są bowiem niedrogie, zaś mnogość sprzedawanych modeli sprawia, iż wszyscy znajdziemy wersje pasujące do konkretnego pomieszczenia. Jak dowodzą statystyki sklepów, Polacy wybierają panele chętniej niż wykładziny, a ze względu na niewysokie ceny, również od podłóg dębowych. Przed zakupem danego produktu warto oczywiście sprawdzić, czy trafi w nasze oczekiwania.

Oznaczenia na etykietach paneli podłogowych

Najistotniejszym parametrem paneli podłogowych jest twardość – właśnie od niej zależne jest, ile lat wytrzymają. Określa się ją z wykorzystaniem klas ścieralności, które wyrażają ilość ruchów szlifierki, po jakiej panel ulegnie zniszczeniu. Panele podłogowe z klasą ścieralności AC1 i AC2 muszą być zakładane tylko w niezbyt często wykorzystywanych pokojach. Do pokoju dziennego lub korytarza powinniśmy wybrać zaś modele z klasą nie niższą niż AC3 – pamiętając oczywiście, iż najbardziej wytrzymałe będą te oznaczone AC5.

Jak położyć panele podłogowe?

Panele podłogowe są tak często wybierane również z uwagi na łatwość ich założenia. Mimo że ich położenie będzie prostsze niż podłogi, należy pamiętać, że niezbędne są do tego wysokie umiejętności. Żeby mieć pewność, iż panele zostaną właściwie ułożone, warto zlecić to sprawdzonej firmie – szczególnie, gdy wcześniej nie zakładaliśmy podłogi czy nie dysponujemy odpowiednimi sprzętami.