Izolacja fundamentów – co warto o niej wiedzieć?

Fundamenty to na pewno najważniejsze elementy budynku. W przypadku zniszczenia staną się zagrożeniem dla całego budynku. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest wilgoć, gdyż potrafi prędko je zniszczyć, zaś skutki tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Aby się przed tym zabezpieczyć należy już podczas projektowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą niezbędne kosztowne i naprawdę trudne prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian są najbardziej widoczne na najniższych piętrach domu. Jak jednak je odróżnić? Jakie techniki umożliwią ich uniknięcie?

Zadania izolacji fundamentów

Jak już nadmieniliśmy, zawilgocenie potrafi okazać się bardzo niebezpieczne dla budynku. Gdy wilgoć dotrze do ścian, początkowym objawem będzie odpadanie tapet, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Naprawdę szybko wszak mury zajmują grzyby i porosty, a te mogą być ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia lokatorów domu. Szczególnie groźne będą dla ludzi z uczuleniami i schorzeniami systemu immunologicznego, bo u nich czasem owocują także zgonem. To z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty zostały właściwie odizolowane przed niszczycielskim działaniem wody. Które metody na to pozwalają?

Surowce do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie oraz w pionie. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza fundamenty przed opadami i wodą gruntową. Zależnie od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest głównie na terenach, gdzie nierzadko obserwuje się powodzie. Istotne jest również to, które surowce są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie powinno się sięgać po produkty najlepszych producentów.