Innowacje w branży nawierzchni drogowych

Wytrzymałość jezdni zależna jest zarówno od wykonawstwa, jak i wykorzystanych do tego materiałów. Te, które używane są dziś w Polsce, w niczym nie są podobne do nawierzchni drogowych stosowanych kiedyś. Są one znacznie bardziej wytrzymałe, co w dużej mierze wpływa na komfort podróży, zaś ich wyłożenie przebiega się dużo szybciej niż przed laty. Właśnie dzięki nim dzisiejsze drogi rzadziej się psują, a my możemy bez przeszkód poruszać się po całym kraju. Jakie jednak materiały stosują obecnie inżynierzy? Na jakich zasadach się one opierają?

Asfaltowe nawierzchnie drogowe

Nowoczesne nawierzchnie drogowe często odgrywają dwie funkcje jednocześnie – są warstwą górną oraz oddzielającą. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim nawierzchnię drogową Safegrip, która będzie wytrzymała oraz niezawodna w każdych sytuacjach. Drogowcy często również sięgają po nawierzchnię Microdeck – jest to technika charakteryzująca się łatwością aplikacji i naprawdę wytrzymała, a jednocześnie zapewniająca użytkownikom jezdni właściwą ochronę przed kolizją.

Szczeliny w nawierzchniach drogowych

Na mostach i niektórych placach niezbędne będzie użycie dylatacji, bo zamortyzują wibracje będące rezultatem obecności samochodów. Z uwagi na ochronę kierowców korzystających z wiaduktu, szczelinowe nawierzchnie drogowe muszą być najlepszej jakości – plastyczne i wytrzymałe. Jedną z nich jest Rubi-Joint, bo świetnie amortyzuje ruchy poziome, jak i poziome, a dzięki temu zapewnia dobrą pracę elementów mostów.