Fugowanie klinkieru techniki

Klinkier zdobywa dużą popularność wśród inżynierów. Duże zainteresowanie tym surowce nie powinno oczywiście dziwić. Klinkier wszak doskonale wygląda, a technologia jego wyrobu powoduje, że nie zagrażają mu woda, grzyby lub uszkodzenia mechaniczne. Aby jednak ściana zewnętrzna z tego surowca wytrzymała kilkadziesiąt lat, trzeba odpowiednio ją założyć. Powodem najpoważniejszych trudności jest zwykle fugowanie klinkieru – nie zaszkodzi więc dowiedzieć się, jak zrobić to bezbłędnie.

Fugowanie klinkieru jedynie z odpowiednią spoiną

Cegły klinkierowe potrzebują zwykle mocniejszego spoiwa niż inne wyroby ceramiczne. Dlatego wybierając na elewację klinkierową, warto zawczasu wybrać odpowiednią fugę. Żeby fugowanie klinkieru przyniosło oczekiwane rezultaty, musimy sięgnąć po fugę dedykowaną do takich zastosowań. Wyroby tego rodzaju na pewno kupimy w sklepach budowlanych, a różnorodność cen to gwarancja, że bez względu na wszystko dopasujemy spoinę, która spełni nasze oczekiwania oraz nie będzie dużym wysiłkiem dla naszego budżetu.

ABC fugowania klinkieru

Powinniśmy w szczególności wiedzieć, że usunięcie starej zaprawy z powierzchni cegieł klinkierowych okazuje się znacznie trudniejsze niż w przypadku innych materiałów. Dlatego też podczas fugowania klinkieru nie wolno zapominać o spoinie wyciskanej poza krawędzie – trzeba bezzwłocznie ją zeskrobać. Nadzwyczaj istotną kwestią jest również wcześniejsze oczyszczenie podłoża – także nieduże zanieczyszczenia potrafią wszak mieć wpływ na trzymanie się płytek.