sklejka Peri, sklejka szalunkowa Kraków

Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Deski szalunkowe to podstawowy moduł instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wytworzone z innego surowca, jednakże przeważnie wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować budynki z murami wykonanymi z tego kompozytu. Szalunki są też wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół używane były deski z bloków drewna. Te jednakże były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zwykle źle radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym dziś używana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z brzozy, topoli lub olchy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z częściami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy także wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]