W obszarach miejskich stosowane są kolorowe asfalty – jako tworzywa poprawiające bezpieczeństwo oraz spełniające funkcje wizualne. Zobaczmy, w jakich miejscach się je stosuje i z czego są wyprodukowane.
W jakich miejscach kładzie się kolorowe asfalty
Możliwości użycia wielobarwnej nawierzchni drogowej są nieskończone. Zazwyczaj kolorowe asfalty wykorzystywane są do wyznaczania traktów i w celu poprawienia komfortu uczestników ruchu. Kładzione są na parkingach, drogach ratowniczych, poboczach czy alejkach. Nasilają one widoczność poszczególnych arterii, separują ciągi dla przechodniów, pasy do skręcania czy drogę dla straży pożarnej. Dzięki nim znacząco obniżają się statystyki wypadków drogowych z udziałem uczestników ruchu. Ciekawe odcienie prezentują się weselej niż zwyczajne nawierzchnie, które zazwyczaj są obecne w miastach, więc zwiększa się też estetyka ulicy.
Z czego wytwarza się kolorowe asfalty
Zobaczmy zatem z jakich składników wykonuje się kolorowe asfalty. Zwykle są to mieszanki o nieciągłym uziarnieniu, niezabarwione, z których bez problemu można stworzyć różnokolorowe efekty, łącząc np. beton asfaltowy i inne elementy. Powierzchnia jest niepodatna na negatywne warunki atmosferyczne i doskonale wypełnia swoją rolę, a przyczynia się do tego technika wykonania i skład mieszanki. Kolorowych asfaltów nie zrujnuje ich częsta eksploatacja (np. jazda jednośladami czy ruch pojazdów), ani pogoda, przejawiająca się rzęsistymi deszczami, niską temperaturą oraz oddziaływaniem UV.