Cegła retro – dlaczego warto?

Budynki wznoszone na początku wieku mają niezwykły urok. Jest on skutkiem nie tylko powagi, jaką zdobywają z upływem czasu, ale również stylu oraz surowców wykorzystanych do ich realizacji. W tamtych latach szczególnym zainteresowaniem architektów szczyciła się niewątpliwie czerwona cegła, jaka również dziś uznawana jest za materiał, który nadaje budynkowi niecodziennego uroku. Jednak mimo że w sprzedaży znajdziemy różne rodzaje cegły w tej barwie, nie wszystkie sprawdzają się wtedy, gdy myślimy o atmosferze w stylu minionych lat. Szczególnie warto postawić wówczas na cegłę retro. Jak zatem jest ona wytwarzana? W jakich sytuacjach warto po nią sięgnąć?

W jaki sposób zdobywa się cegłę retro?

Cegła retro bywa wytwarzana rozmaitymi metodami. Najprostsze modele to produkowane współcześnie płytki, które są następnie wystylizowane. Nie zapominajmy przy tym, iż tego typu cegły nigdy nie będą wyglądać dokładnie tak, jak w wiekowych obiektach. Jeśli więc istotny jest dla nas odpowiedni efekt, wybierzmy cegłę retro wytwarzaną z surowca pozyskiwanego z likwidowanych, starych budynków. Jest ona przetwarzana, a następnie zabezpieczana przed zagrożeniami, dzięki czemu świetnie się prezentuje, a zarazem jest równie wytrzymała jak współczesne materiały. Na rynku kupimy rozmaite rodzaje płytki retro, wśród których na pewno znajdziemy modele, które będą komponowały się ze stylem danego domu.

Kiedy wybrać cegłę retro?

Jak nietrudno stwierdzić, cegła retro nie powinna być stosowana jako główny budulec. Świetnie sprawdza się natomiast jako materiał ozdobny, jaki nadaje pomieszczeniu pożądanego charakteru. To dlatego nierzadko są spotykane w loftach – lokalach zaaranżowanych w obiektach wykorzystywanych wcześniej przez zakłady przemysłowe. Cegła retro sprawdzi się jednak również w pozostałych wnętrzach, naprawdę dobrze wyglądając zarówno w kuchni, jak i korytarzu lub jadalni.