Pierwotnie wznoszone były jedynie w górach, obecnie zaś wpływy stylu zakopiańskiego zauważyć można także w innych częściach Polski. Domy góralskie, wbrew swojemu określeniu, powstają też na północy Polski, a ich popularność rośnie każdego roku. Czym należy to tłumaczyć? Czym charakteryzują się domy góralskie?
Domy góralskie – bogata tradycja
Mimo że budowane były już od stuleci, w świadomości większości budownictwo zakopiańskie pojawiło się za sprawą Stanisława Witkiewicza, który zaczerpnięte stąd inspiracje zostały przez niego użyte do opracowania nieznanego do tej pory, oryginalnego języka architektonicznego. Po latach styl góralski zdobył uznanie poza Zakopanem, ale nadal jest jednoznacznie wiąże się z tą częścią Polski.
Z jakich materiałów buduje się domy góralskie?
Kluczowym materiałem, z jakiego wznosi się domy góralskie jest oczywiście drewno. Najpierw były to jedynie drzewa występujące w Tatrach, ale później projektanci zaczęli też sięgać po drewno egzotyczne, które okazało się odporne na wahające się temperatury oraz działanie wody.
Typowe cechy domów góralskich
Domy góralskie najprościej rozpoznać możemy dzięki charakterystycznym, spadzistym dachom i wykonanych ze skały fundamentach. Domy góralskie nie mogą obejść się bez tarasów oraz wszechobecnych detali ozdobnych, pochodzących spod rąk najbardziej uznanych snycerzy.
Zalety domów góralskich
Są popularne w szczególności ze względu na swój niezwykły styl, ale ich zalety tu się nie kończą. Należy dodać, iż wznoszone głównie z drewna, generują bardzo korzystny mikroklimat, a użyte do ich budowy materiały są w stu procentach ekologiczne.
Nasza lokalizacja:
"Piczura-Dom" S.C. Leopold Piczura i Stanisław Piczura
34-407 Ratułów nr 392
Mob.: +48 601 965 606, +48 880 861 800, +48 509 372 308
E-mail:
[email protected]