Bezpieczny budynek – hydroizolacja fundamentów

Podejmując decyzję o budowie jakiejkolwiek nieruchomości, powinno się mieć na uwadze rozmaite prace. Do tych postrzeganych jako najistotniejsze zalicza się hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle znacząca część prac, że najrozsądniej ich przeprowadzenie powierzyć fachowcom , którzy posiadają wielkie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.

Hydroizolacja fundamentów – z jakiego powodu jest to tak ważna sprawa?

Hydroizolacja fundamentów bardzo dobrze ochrania budynek przed działaniem wody. Powinno się pamiętać, że bezpośrednie oddziaływanie wilgoci na fundamenty może istotnie obniżać właściwości termiczne budynku. Ma miejsce wyziębienie murów, które są z tego powodu znacznie bardziej podatne na atak grzybów wywierających negatywny wpływ na zdrowie lokatorów. Teraz wykorzystywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna oraz przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna wykorzystywana jest wtedy, kiedy woda występuje w pobliżu bryły budynku. Jest najlepsza również w przypadku, gdy woda wywiera nacisk o charakterze hydrostatycznym na strukturę fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa natomiast gwarantuje kompleksową ochronę przed działaniem wody i wilgoci w wypadku, gdy nie jest wywierane ciśnienie na poszczególne komponenty budowlane.

Hydroizolacja fundamentów – komu powierzyć prace

Hydroizolacje fundamentów stosuje się obecnie zarówno w budynkach o charakterze mieszkalnym, jak i w przemysłowych. Powinno się pamiętać, że przy robieniu hydroizolacji fundamentów konieczne jest zabezpieczenie obszarów trudno dostępnych. Są to łączenia ścian, narożniki oraz załamania. Sprawia to, że wykonanie hydroizolacji nakłada konieczność wykonania odrębnego projektu prac. Realizację hydroizolacji najlepiej jest zlecić fachowcom, mającym tak wiedzę, jak i doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Tylko wówczas można mieć pewność, że wszystko będzie zrobione tak, jak należy, a sama izolacja świetnie spełni swoje zadanie.