Sprzeciw od nakazu zapłaty – pierwszy krok do walki z długiem

Także kiedy na czas uregulujemy nasze długi, po paru latach może zaskoczyć nas wezwanie do zapłaty. Instytucje finansowe potrafią znaleźć także jedno nieznaczne opóźnienie i po latach przesłać zaskoczonemu kredytobiorcy list, w którym zażądają od niego sporej kwoty. Bywa również, iż zostajemy dłużnikami nie biorąc żadnego kredytu. Lekceważąc takie wezwanie niewiele zdziałamy, gdyż egzekucja długu rozpocznie się bez naszej zgody. Co więc uczynić? Najlepiej przesłać do sądu sprzeciw do nakazu zapłaty. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak go uzupełnić.

Kiedy napisać sprzeciw od nakazu zapłaty?

Sprzeciw od nakazu zapłaty pozwala na odwołanie się od wyroku sędziego – szczególnie, jeżeli tamten był wydany podczas rozprawy za zamkniętymi drzwiami. Szczególnie często sprzeciwy dotyczą nakazów wydanych przez e-sądy, gdyż mnóstwo takich zobowiązań jest już nieaktualna lub nie istnieje. Na sporządzenie sprzeciwu możemy wykorzystać czternaście dni od dnia otrzymania nakazu – nie możemy więc zwlekać.

Zasady uzupełniania sprzeciwu do nakazu zapłaty

Nie zapominajmy, iż sprzeciw od nakazu zapłaty okaże się tym efektywniejszy, im więcej napiszemy w nim argumentów za tym, iż nie powinniśmy regulować danego długu. Jeśli faktycznie nie uregulowaliśmy jakiejś raty, jednak dług już stracił ważność, koniecznie o tym napiszmy. Kiedy natomiast twierdzimy, iż długu nie zaciągaliśmy, należy o tym wspomnieć. W napisaniu sprzeciwu od nakazu zapłaty doradzi nam prawnik – nawet online lub przez telefon.

Nasza lokalizacja:
Uważaj.pl sp. z o.o.
ul. Traktorowa 126
91-204 Łódź

Tel.: 22 490 88 99
E-mail: [email protected]