Kontrola podatkowa może zostać zarządzona w różnych firmach. Oczywiście jej rozpoczęcie nie oznacza, iż Urząd Skarbowy na pewno zarządzi dla firmę sankcje, lecz zawsze jest pewne ryzyko, że postawi oskarżenia, które w naszej opinii nie będą zgodne z prawdą. Celem kontroli podatkowej jest stwierdzenie, czy firma odpowiednio opłaca swoje zobowiązania podatkowe. Jeżeli jej wynik okaże się negatywny, będzie to znaczyło, że inspektorzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. Wynik pozytywny jednak będzie powodem sporych problemów, bo znaczy on, że US doszukał się nieprawidłowości w regulowaniu podatków. Jak więc bez problemów przejść przez kontrolę podatkową?
Kontrola podatkowa – jak przebiega?
W teorii przeprowadzającym w czasie kontroli podatkowej będzie wysoki, uprawniony do tego urząd – na przykład wójt lub prezydent miasta tudzież naczelnik danego urzędu skarbowego. W praktyce kontrola podatkowa przeprowadzana jest przez oddelegowanych w tym celu inspektorów, którzy muszą pracować przynajmniej w dwójkę. Jak już nadmieniliśmy, jeśli trafią na nawet najmniejsze nieprawidłowości fiskalne, jej efekt będzie pozytywny, co dla nas będzie wiązało się z poważnymi czasem sankcjami pieniężnymi. Dobrze więc pamiętać, jak się ich ustrzec.
Kontrola podatkowa – zaufaj fachowcom
Wymagane będą w tym celu fachowe kwalifikacje i szeroka wiedza z dziedziny prawa podatkowego. Dlatego jeżeli w danej firmie zorganizowana będzie kontrola podatkowa, a dla nas ważne jest, aby ustrzec się możliwych kar, dobrze zwrócić się do sprawdzonego doradcy podatkowego. Czemu? Jego doświadczenie okaże się niezbędne, aby opracować efektywne dokumenty odwoławcze do fiskusa i wskazać argumenty, które prawdopodobnie umożliwią ustrzeżenie się dużych kar, zaś on sam zapewni przedsiębiorstwu pełne pełnomocnictwo w korespondencja z US.