Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Zobacz, gdzie nabyć mistyczny topaz

Wspaniały wygląd i nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze właściwości topazu mistycznego, który od dawna szczyci się wielkim zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że z pozoru może się wydać, iż to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są efektem odpowiedniej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany działaniu wysokiej temperatury oraz powlekany niezauważalną warstwą metalu ozdobnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Barwy topazu mistycznego

Barwy, jakie ma topaz mistyczny zależą przede wszystkim od metalu, którym jest pokryty. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje zaś, iż topaz ma fioletowy odcień, błękitny z kolei jest wynikiem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze skutki daje obrabianie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii lub na Dalekim Wschodzie.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim akapicie wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez jubilerów. Chętnie stosują go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków i innych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie jedynie do wieczorowych strojów – świetnie prezentuje się również na co dzień. Istotna okazuje się też różnorodność kolorów, sprawiająca, że łatwiej można dobrać ozdoby do swojego stroju.