Historia obrączek ślubnych

Jeśli chcesz kupić obrączki Kraków, zobacz tutaj.

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten łączy nowożeńców po wsze czasy, a znakiem ich oddania, lojalności i miłości są obrączki.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Początkowo nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, toteż mają one wspólną historię, która sięga wiele wieków przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką obrzędu zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednakże niewielu wie. I choć uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się dopiero w XX w., a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo na Słowenii, we Włoszech, w Szwecji czy w Wielkiej Brytanii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze starymi przesądami biegnie “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i poszukuje obrączek wspólnie, jednak tradycja mówi, iż kobieta nie powinna za nie płacić, gdyż jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – dawniej z żelaza, teraz z platyny i złota

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej delikatną stylistyką. Przez wiele wieków wykonywano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały siłę uczucia. Obecnie do ich wytworzenia wykorzystuje się najczęściej złoto i platynę, które są symbolem ufności wobec partnera. Owszem, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, mają też nieraz w ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla młodej pary cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]