Coraz więcej lokali oraz sal jest wyposażonych w tzw. oświetlenie bezpieczeństwa. W przeważającej części występują w formie podświetlanych, zielonych lub czerwonych prostokątnych bloków z charakterystyczną grafiką. Znajduje się na nich napis “Wyjście ewakuacyjne”, “Exit” lub obrazek poruszającego się człowieka oraz strzałki w kierunku drzwi. Właśnie to nazywane jest przez specjalistów oświetleniem bezpieczeństwa.
Do czego służy oświetlenie bezpieczeństwa?
Oświetlenie bezpieczeństwa powstało po to, by zadbać o znajdujące się w budynku osoby. Może się zdarzyć, że w przypadku nagłej awarii zasilania elektrycznego, czy zagrożenia pożarowego ludzie zachowują się intuicyjnie. Tego typu sytuacja wywołuje popłoch, co z kolei może spowodować ogólny chaos. Ucierpieć mogą przede wszystkim ludzie, ale także maszyny i środowisko. Dlatego też kluczowe jest przeprowadzenie sprawnej ewakuacji. Dużą pomocą okazuje się wtedy oświetlenie bezpieczeństwa.
Działanie i rodzaje oświetlenia bezpieczeństwa
Oświetlenie bezpieczeństwa wytycza ścieżkę ewakuacyjną poza budynek albo w wyznaczone miejsce. Ich zasilanie odbywa się niezależnie od zasilania głównego oświetlenia. Światła połączone są ze sobą w sposób modułowy i mogą być sterowane przez jeden system. Istnieje możliwość indywidualnego ustawienia czasu palenia się świateł oraz innych parametrów. Synchronizacja poszczególnych systemów jest uzależniona od rodzaju i przeznaczenia budynku. Wszystkie kwestie regulują różne rozporządzenia i inne akty prawne.