Jak wybrać właściwy zamek drzwiowy?

O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania należy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle wytrzymały by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego domu. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

Zamki do drzwi wejściowych

W drzwiach wejściowych ze względu na bezpieczeństwo należy założyć 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych przeznaczone są przede wszystkim zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o swoją wygodę, możemy także użyć wkładek bębenkowych obsługiwanych kluczem typu master key, otwierającym kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków do drzwi wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich kupnie warto więc kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością , wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia) i prostotą konstrukcji, co umożliwi samodzielne wykonanie napraw.